Počet výsledků: 194

Otevřít filtraci

Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí neboli ECDC (zkratka pochází z anglického názvu European Centre for Disease Prevention and Control) je agentura Evropské unie, jejíž posláním je posilovat obranu EU proti infekčním onemocněním. ECDC vyvíjí řadu aktivit, jako je např. surveillance, různé epidemiologické činnosti, školení v oblasti veřejného zdraví, vzdělávání veřejnosti či vydávání odborného časopisu Eurosurveillance. ECDC bylo založeno v roce 2004 a sídlí ve švédském Stockholmu. Viz také prevence, Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí neboli CDC (zkratka pochází z anglického názvu Centers for Disease Control and Prevention) je federální agentura USA, která se zabývá veřejným zdravím na celonárodní úrovni. Jako hlavní úkol si CDC vytyčila ochranu veřejného zdraví a bezpečnosti, a to kontrolou a prevencí nemocí, úrazů a postižení jak na úrovni USA, tak na mezinárodní úrovni. Na úrovni USA se CDC soustředí na infekční onemocnění, patogeny přenášené potravou, bezpečnost a ochranu zdraví při práci, podporu zdraví, prevenci úrazů a vzdělávací aktivity, jejichž účelem je zlepšovat zdravotní stav amerických občanů. CDC rovněž provádí některé výzkumné aktivity a poskytuje informace o neinfekčních onemocněních, jako je např. obezita či diabetes mellitus. Viz také prevence, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Transrektální punkční biopsie prostaty pod kontrolou ultrazvuku nebo jen zkráceně transrektální biopsie je způsob biopsie prostaty, při kterém je přes konečník (transrektálně) do prostaty na různých místech zavedena dutá jehla. Pod ultrazvukovou kontrolou je následně z prostaty odebrán potřebný počet vzorků tkáně, které jsou odeslány na histologické vyšetření. Viz také transrektální, punkční biopsie, prostata, biopsie pod kontrolou ultrazvuku, transperineální biopsie.

Transperineální punkční biopsie prostaty pod kontrolou ultrazvuku nebo jen zkráceně transperineální biopsie je způsob biopsie prostaty, při kterém je přes hráz (transperineálně) do prostaty na různých místech zavedena dutá jehla. Pod ultrazvukovou kontrolou je následně z prostaty odebrán potřebný počet vzorků tkáně, které jsou odeslány na histologické vyšetření. Obrázek: Transperineální punkční biopsie prostaty pod kontrolou ultrazvuku – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také transperineální, punkční biopsie, prostata, biopsie pod kontrolou ultrazvuku, transrektální biopsie.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je organizační složkou státu, jeho nadřízeným orgánem je Ministerstvo zdravotnictví České republiky. Ústav působí v oblasti regulace léčiv a zdravotnických prostředků v souladu s právními předpisy a mezinárodními dohodami. Posláním ústavu je zajistit, aby v ČR byla dostupná pouze kvalitní, účinná a bezpečná humánní léčiva, a aby byly používány pouze bezpečné a funkční zdravotnické prostředky. Viz také léčivo.

Evropská léková agentura neboli EMA (zkratka pochází z anglického názvu European Medicines Agency) je agentura Evropské unie (EU), která zodpovídá za hodnocení a dohled nad léčivými přípravky. V letech 1995–2004 působila pod zkratkou EMEA. Agentura byla založena v roce 1995 a jejím hlavním úkolem je registrovat a kontrolovat léčivé přípravky v EU. Společnosti u ní mohou zažádat o jednotnou registraci pro své výrobky, kterou vydává Evropská komise a která jim umožňuje prodávat registrované léčivé přípravky v celé EU a EHP. Díky centralizovanému postupu s velmi širokým záběrem je EMA schopna většinu skutečně inovativních léků prodávaných v EU zaregistrovat. Mezi úkoly agentury patří: usnadňovat vývoj léků a jejich dostupnost, vyhodnocovat žádosti o registraci léků, kontrolovat bezpečnost léků během jejich životního cyklu, poskytovat informace zdravotnickým pracovníkům a pacientům. Výhodou pro členské státy EU je např. hodnocení a konečné schválení nového léčivého přípravku na celoevropské úrovni. EMEA (resp. později EMA) původně sídlila v Londýně, v březnu 2019 byla přesunuta do nizozemského Amsterodamu.

Pod pojmem prevence se rozumí opatření, která mají předcházet nějakému nežádoucímu jevu, například nemoci. Odvozené přídavné jméno je preventivní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz prevence, preventivní apod.

Kvartérní prevencí praktičtí lékaři rozumí prevenci zbytečného vyšetřování a nadměrného léčení, které mohou ohrozit bezpečí pacienta a zbytečně vyčerpat zdroje na léčbu potřebných pacientů. Jedná se zejména o identifikaci zbytných invazivních vyšetření a terapeutických metod, a naopak doporučení eticky přijatelných postupů. Nadměrná diagnostika a léčba přináší vedlejší účinky. Zbytečné označení osoby závažnou nemocí má psychologický dopad. Svou rolí průvodce bezpečného pohybu pacienta ve zdravotním systému je praktický lékař nenahraditelný. Viz také prevence, primární prevence, sekundární prevence, terciární prevence.

Primární prevence je souhrn opatření na podporu zdraví a předcházení nemocí. Praktický lékař v primární prevenci poskytuje informace nutné k pochopení smyslu primární prevence, motivuje ke zdravému způsobu života, pomáhá překonávat překážky související se změnou životního stylu a podporuje vytváření plánů na zavedení změn. Intervence lékaře jsou zaměřeny na ovlivnění rizikových faktorů nádorových onemocnění a srdečně-cévních onemocnění, zejména kouření, škodlivého pití alkoholu, nedostatku pohybu a nezdravé výživy. Součástí primární prevence je očkování proti infekčním onemocněním. Viz také prevence, sekundární prevence, terciární prevence, kvartérní prevence.

Terciární prevence zahrnuje opatření po již proběhlé atace choroby (infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, komplikace diabetu). Jedná se například o rehabilitační režim k udržování funkční zdatnosti a soběstačnosti u pacienta po cévní mozkové příhodě nebo komplexní péče o pacienta s diabetickou nohou. Viz také prevence, primární prevence, sekundární prevence, kvartérní prevence.

Zobrazeno 1 až 10 z 194

Počet výsledků